د است.در حقیقت این اسید به قدری با اهمیت است که سرانه مصرف آن به ازای هر فرد، یکی از شاخص‌های تعیین شرفت فنی کشرهاست

ساختار:
نکات ایمنی:Corrosive
خورندگی
فرمول شیمیایی:
H2SO4 یا H2O4S
وزن مولکولی:98.08g/mol
نام های دیگر:SULFURIC ACID
Sulphuric acid
7664-93-9
Oil of vitriol
Dihydrogen sulfate

سولفوریک اسید

اسید سولفوریک یک مایع چگال، چرب، شفاف و بدون رنگ است، در برخی موارد نیز رنگ آن کمی قهوه ای بوده که با حل آن در آب حرارت آزاد می‌شود. طیف رنگی آن بستگی به غلظت اسید دارد. این اسید بشدت خورنده است به گونه‌ای که در اثر تماس، باعث سوختگی چوب و اکثر دیگر مواد ارگانیک خواهد شد. نکته‌ی قابل توجه این است که این اسید قابل اشتعال نیست و در تماس با دیگر مواد باعث اشتعال نمی‌شود.

اسید سولفوریک را “سلطان اسیدها” می‌نامند. دلیل این نامگذاری تولید و استفاده‌ی زیادی است که در سطح جهانی انجام می‌گیرد. اهمیت این موضوع در این است که یکی از شاخص های اقتصادی برای تشخیص توسعه یافتگی یک کشور، تولید اسید سولفوریک است. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا بزرگترین تولید کننده‌ی این اسید می‌باشد.

حجم بیشتر تولیدات اسید سولفوریک توسط روش های مدرن تماسی صورت می‌گیرد. برای تولید این اسید، سنگ معدن سولفور را با اکسیژن حرارت می‌دهند تا این اسید تولید شود. در حدود 60% تولید این نوع اسید مربوط به همین روش است. تقریبا 40% آن نیز توسط فرایند رستینگ تولید می‌شود.(رستینگ روشی است که در آن سنگ سولفید را در هوا میسوزانند)

اسید سولفوریک جزء مواد شیمیایی پراستفاده می‌باشد. این ماده در واکنش‌های شیمیایی و فرآیندهای تولید سایر ترکیبات ، کابرد فراوانی دارد. عمده‌ترین استفاده آن در کارخانه‌های تولید کود شیمیایی ، استخراج فلزات ، سنتزهای شیمیایی ، تصفیه پساب‌ها و پالایشگاه‌های نفت می‌باشد. این نوع اسید در اثر واکنش با اسید نیتریک ، یون نیترونیوم تولید می‌کند که در فرآیند نیترو‌دار کردن ترکیبات استفاده می‌شود.

دسته‌ها: مواد شیمیایی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *