ساختار: این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 1024px-Nitric-acid-3D-balls-B-300x244.png است
نکات ایمنی:Oxidizer Corrosive
اشتعال پذیر خورندگی
فرمول شیمیایی: HNO3
وزن مولکولی: 63.013g/mol
نام های دیگر:NITRIC ACID
7697-37-2
Azotic acid
Hydrogen nitrate
Salpetersaeure

اسید نیتریک

اسید نیتریک یک اسید معدنی بشدت خورنده است و ترکیب خالص آن بدون رنگ است. اما با گذشت زمان به علت تجزیه شدن به آب و اکسید نیتروژن، رنگ آن به زرد تغییر می‌کند.

غلظت نوع تجاری آن به طور معمول 68% در واحد v/v (حجم بر حجم ) در آب است. هنگامی که محلول دارای مقدار غلظت بیشتر از 86% v/v شود به عنوان اسید نیتریک دودزا شناخته می‌شود، که خود در دو نوع سفید و قرمز موجود است.

ترکیبات نیتراتی به ضربه و به حرارت حساس می‌باشند و انفجار با تحریک یکی از این دو بسیار محتمل است. به این علت ظرف‌های محتوی آن، همیشه تحت فشار کنترل شده می‌باشد. این اسید با آب قابل احتراق است و محلول آن آزئوتروپی را تشکیل می‌دهد که نقطه جوش آن برابر با 121.9 درجه سلسیوس است.

فرایند تولید

تولید اسید نیتریک با دو روش انجام می‌گیرد.

روش اول استفاده از فرایند اکسیداسیون، متراکم سازی و جذب به منظور تولید اسید نیتریک ضعیف که غلظت آن ما بین 30% تا 70% v/v است، استفاده می‌شود.

روش دوم ترکیبی از دهیدراسیون، گندزدایی، متراکم سازی و جذب است که به منظور تولید اسید قوی انجام می‌گیرد. غلظت این نوع اسید بطور معمول بیشتر از 90% v/v است.

کاربردها

بخش عمده‌‌ی تولید اسید نیتریک در حوزه‌ی صنعت کودسازی انجام می‌گیرد. این نوع اسید در تولید نیترات آمونیوم و نیترات آمونیوم کلسیم استفاده می‌شود، یکی از کاربردهای محصولات ذکر شده را می‌توان در صنعت کودسازی یافت. به عبارت دیگر این مواد به عنوان کود مورد استفاده‌ی صنعتی قرار می‌گیرند.

همچنین این نوع اسید به عنوان ماده‌ی واسط برای تولید تولوئن دی‌ایزوسیانات مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولوئن دی‌ایزوسیانات ماده‌ای اصلی است که در فرایند ساخت فوم‌های پلی‌اورتان استفاده می‌شود.کاربرد اصلی این ماده نیز در صنعت های اتوموبیل سازی، حمل و نقل، فرش و مبلمان می‌باشد.

از دیگر کاربرد‌های این اسید می‌توان به تولید نیتروبنزن و نیتروکلروبنزن اشاره کرد.

دسته‌ها: مواد شیمیایی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *