ساختار:
نکات ایمنی:


Acute ToxicCorrosive
بسیار سمی خورندگی
فرمول شیمیایی:HCl یا ClH
وزن مولکولی:36.46g/mol
نام های دیگر:hydrochloric acid
hydrogen chloride
7647-01-0
Muriatic acid
Chlorohydric acid

هیدروکلریک اسید


ترکیب شیمیایی هیدروکلریک اسید یک محلول آب-محور است که از گاز هیدروژن کلراید تشکیل شده است. این اسید در دسته بندی اسید های قوی قرار می‌گیرد. این نوع اسید مصارف صنعتی گسترده‌ای دارد و بیشترین ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی اسید معده را این اسید تشکیل می‌دهد. به دلیل خاصیت خورندگی شدید، اسید هیدروکلریک باید با احتیاط و ایمنی های مناسب مورد استفاده قرار گیرد.این نوع اسید که در سال صد هجری توسط جابر ابن حیان کشف شد، در طول تاریخ یکی از مهمترین موادهای شیمیایی محسوب می‌شود، زیرا یکی از بیشترین مصارف صنعتی را به خود اختصاص داده است.

از خواص اسید هیدروکلریک می‌توان به خورندگی بسیار زیاد، سمی بودن و بی‌رنگ بودن آن اشاره کرد. هنگامی که با رطوبت تماس برقرار می‌کند دودی سفید رنگ تولید می‌شود. این دود حاوی هیدروکلریک اسید است که به هنگام حل شدن هیدروژن در آب پدید می‌آید. این اسید از از یک مولکول ساده از نوع دیاتمیک مولکول، تشکیل شده است. این مولکول از یک اتم هیدروژن و یک اتم کلر تشکیل شده است که با پیوند کوالانسی به صورت شیمیایی جوش خورده‌اند.

تماس این نوع اسید با بافت‌های تاثیر خورندگی زیادی دارد. تنفس دود آن نیز باعث سرفه، احساس خفگی، تورم بافت بینی، گلو و قسمت فوقانی دستگاه تنفس می‌شود. در موارد جدی باعث ادم ریه، اختلال در گردش خون و حتی مرگ می‌شود. تماس پوستی با این نوع اسید باعث قرمز شدن پوست، احساس درد و حتی سوختگی شدید می‌شود. در عین حال این اسید می‌تواند باعث آسیب های دائمی در سیستم بینایی شود.

این نوع  اسید از قدیم به نام‌های اسیدم سالیس، موریاتیک اسید و جوهر نمک معروف بوده و از ویتریول (سولفوریک اسید) و نمک طعام به دست آمد. هیدروکلریک اسید آزاد ابتدا در قرن شانزدهم توسط آندریاس لیباویوس رسماً معرفی شد. بعدتر، توسط شیمیدان‌هایی مثل ژوهان رودولف گلابر، جوزف پریستلی و همفری دیوی در تحقیقات علمی شان مورد استفاده قرار گرفت.

با آغاز تولید گسترده در انقلاب صنعتی، این اسید در صنایع شیمیایی به عنوان یک واکنش گر ناب در تولید مقیاس بزرگ وینیل کلرید برای پلاستیک وی.وی. سی، و MDI/TDI برای پُلی اُورِتان مورد استفاده قرار گرفت. کاربری‌های زیادتری هم در مقیاس کوچک دارد که شامل خانه‌داری، ساخت ژلاتین و دیگر افزودنی‌های غذایی، رسوب‌زدایی و چرم سازی می‌باشد. حدود ۲۰ میلیون تن از این محصول سالانه در جهان تولید می‌شود.

 از این اسید برای جرم‌گیری از سطوح مختلف استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می‌کند. تنفس بخار آن خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می‌رساند و اگر قطره‌ای از آن بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحت‌های عمیق می‌کند و در چنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد.

دسته‌ها: مواد شیمیایی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *