تولوئن

ساختار:Toluene-from-xtal-3D-balls.png
نکات ایمنی:Health HazardIrritantFlammable
تاثیر بر سلامتی تحریک کننده اشتعال پذیر
فرمول شیمیایی:
C6H5CH3 or C7H8
وزن مولکولی:92.14 g/mol
نام های دیگر:toluene
methylbenzene
toluol
108-88-3
Phenylmethane

تولوئن ، که به عنوان متیل بنزن نیز شناخته می شود ، یک مایع شفاف و بی رنگ با بوی شیرین متمایز است که در تنظیمات صنعتی به عنوان یک حلال مورد استفاده قرار می گیرد. تولوئن همچنین در بعضی از محصولات مصرفی مانند رنگ ها ، چسب ها و پاک کننده های لاک ناخن ماده ای کاربردی است.

تولوئن به طور طبیعی در روغن خام و درخت تولو رخ می دهد. همچنین در هنگام تولید بنزین و سایر سوخت های حاصل از نفت خام و در ساخت کک ، نوعی سوخت حاصل از ذغال سنگ تولید می شود که در ساخت فولاد استفاده می شود.

مصارف صنعتی

تولوئن به طور معمول در تولید رنگ ، لاستیک ، لاک ، چسب و چسب مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این ماده به خشک شدن ، حل شدن و نازک شدن سایر مواد کمک می کند. در فرایند تولید از مواد شیمیایی دیگری از جمله بنزن ، نایلون ، پلاستیک و پلی اورتان و در سنتز تری نیتروتولوئن (TNT) ، اسید بنزوئیک ، بنزوئیل کلراید و تولوئن دییزوسیانات نیز استفاده می شود.

مصارف شخصی

تولوئن به دلیل داشتن توانایی کمک به حل سایر مواد از جمله رزین و پلاستیک به عنوان یک ماده در پاک کننده های ناخن مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین از این ماده در فرمولاسیون محصولات ناخن استفاده می‌شود.

مخاطرات

تولوئن می تواند باعث تبخیر محصولات خانگی معمولی مانند چسب ، رنگ و رقیق کننده رنگ ، چسب ، عطرهای مصنوعی و لاک ناخن شود و در هوای استنشاق شده قرار گیرد. رعایت نکات ایمنی و دستورالعمل ها ،قرار گرفتن در مناطقی با تهویه مناسب خطرات این محصول را کاهش می دهد.

دسته‌ها: مواد شیمیایی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *