سدیم هیدرواکسید (سود مایع-سود پرک)

ساختار:Unit cell, spacefill model of sodium hydroxide
نکات ایمنی:Corrosive
خورندگی
فرمول شیمیایی:NaOH or HNaO
وزن مولکولی:39.997 g/mol
نام های دیگر:
SODIUM HYDROXIDE
Caustic soda
1310-73-2
Sodium hydrate
Soda lye

هیدروکسید سدیم در دو نوع جامد (سود پرک) و مایع (سود مایع) (NaOH) ، همچنین به عنوان سودا یا چاودار سوزاننده شناخته می شود ، یک ماده بسیار متنوع است که در انواع فرایندهای تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. هیدروکسید سدیم یک محصول تولید کلر است.

موارد مصرف

سود پرک برای ساخت بسیاری از محصولات روزمره مانند کاغذ ، آلومینیوم ، مواد شوینده تجاری و تمیز کننده فر و صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

از سود پرک برای ساخت صابون و انواع مواد شوینده مورد استفاده در منازل و مصارف تجاری استفاده می شود. سفید کننده کلر با ترکیب کلر و هیدروکسید سدیم تولید می شود. پاک کننده هایی را که حاوی هیدروکسید سدیم هستند ، چربی ها و گریسهایی را که می توانند لوله ها را در صابون مسدود کنند ، تبدیل می کنند و در آب حل می شوند.

هیدروکسید سدیم برای کمک به تولید انواع داروها و محصولات دارویی ، از داروهای تسکین دهنده درد مانند آسپرین گرفته تا داروهای ضد انعقاد خون که می توانند در جلوگیری از لخته شدن خون کمک کنند ، به داروهای کاهش دهنده کلسترول کمک می کند.

در بخش انرژی از هیدروکسید سدیم در تولید سلول های سوخت استفاده می شود. سلول های سوخت مانند باتری ها برای تولید پاک و کارآمد برق برای طیف وسیعی از کاربردها از جمله حمل و نقل کار می کنند. انتقال مواد؛ و برنامه های پشتیبان گیری ثابت ، قابل حمل و اضطراری رزین های اپوکسی ، ساخته شده با هیدروکسید سدیم ، در توربین های بادی استفاده می شوند.

تأسیسات تصفیه آب شهری از هیدروکسید سدیم برای کنترل اسیدیته آب و کمک به حذف فلزات سنگین از آب استفاده می کند. از هیدروکسید سدیم همچنین برای تولید هیپوکلریت سدیم ، یک ماده ضد عفونی کننده آب استفاده می شود.

مواد غذایی

هیدروکسید سدیم در بسیاری از کاربردهای فرآوری مواد غذایی ، مانند پختن غذاهایی مانند زیتون یا کمک به پیشرانه‌های قهوه ای به سبک باواریا ، مورد استفاده قرار می گیرد و باعث خرد شدن ویژگی مشخص آنها می شود. هیدروکسید سدیم برای از بین بردن پوست از گوجه فرنگی ، سیب زمینی و سایر میوه ها و سبزیجات برای کنسرو استفاده می شود و همچنین به عنوان ماده ای در مواد نگهدارنده مواد غذایی که به جلوگیری از رشد باکتری ها در مواد غذایی کمک می کند.

در بسیاری از مراحل ساخت کاغذ ، چوب با محلول حاوی سولفید سدیم و هیدروکسید سدیم درمان می شود. این کمک می کند تا بیشتر مواد ناخواسته در چوب حل شود و سلولز نسبتاً خالص باقی بماند که پایه کاغذ را تشکیل می دهد. در فرآیند بازیافت کاغذ ، از سود پرک برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ استفاده می شود که اجازه می دهد مجدداً از الیاف کاغذ استفاده شود.

دیگر کاربردها

همچنین از هیدروکسید سدیم برای تصفیه مواد اولیه برای محصولات چوبی مانند کابینت و مبلمان و در سفید کردن و تمیز کردن چوب استفاده می شود.

هیدروکسید سدیم برای استخراج آلومینا از مواد معدنی طبیعی استفاده می شود. آلومینا در ساخت آلومینیوم و انواع محصولات مختلف از جمله فویل ، قوطی ، ظروف آشپزخانه ، لیوان آبجو و قطعات هواپیما استفاده می شود. در ساخت و ساز ، از آلومینیوم در موادی استفاده می شود که نمای ساختمان و قاب پنجره را فعال می کند.

هیدروکسید سدیم در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و ساخت دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. از آن برای ساختن ریون ، اسپندکس ، مواد منفجره ، رزین های اپوکسی ، رنگ ها ، شیشه و سرامیک استفاده می شود. همچنین در صنایع نساجی برای ساختن رنگها ، فرآوری پارچه های نخی و شستشو و سفید کردن و همچنین در تمیز کردن و پردازش فلزات ، روکش اکسید ، آبکاری و استخراج الکترولیتی مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به خاصیت خوردگی شدید ، قرار گرفتن در معرض سدیم هیدروکسید در فرم جامد یا محلول آن می تواند باعث سوزش پوست و چشم شود ، براساس اعلام مرکز ثبت ایالات متحده آمریکا برای کنترل بیماری و پیشگیری از بیماریهای سمی و بیماریهای موجود در آن. کارگران در امکاناتی که هیدروکسید سدیم در آن ساخته شده یا مورد استفاده قرار می گیرد ، باید دستورالعمل های ایمنی محصول را رعایت کنند.

شما می‌توانید سود پرک و سود مایع را از این وب سایت سفارش دهید.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *