متانول

ساختار:Spacefill model of methanol
نکات ایمنی:FlammableAcute ToxicHealth Hazard
اشتعال پذیر بشدت سمی تاثیر بر سلامت
فرمول شیمیایی:
CH4O
 or CH3OH
وزن مولکولی:32.042 g/mol
نام های دیگر:methanol
methyl alcohol
wood alcohol
carbinol
67-56-1

متانول نوعی الکل غیر خوراکی ایت (همچنین به الکل چوب و متیل الکل نیز معروف است) که بیشتر برای ایجاد سوخت ، حلال ها و ضد یخ استفاده می شود. یک مایع بی رنگ ، فرار ، قابل اشتعال است و برخلاف اتانول ، برای مصرف انسان سمی است. از متانول همچنین برای تولید انواع مواد شیمیایی دیگر از جمله اسید استیک استفاده می شود.

تولید

مقادیر اندکی از متانول به طور طبیعی در بسیاری از موجودات زنده به عنوان بخشی از فرآیندهای متابولیک آنها رخ می دهد. به عنوان مثال، این ماده در بسیاری از میوه ها و سبزیجات به طور طبیعی اتفاق می افتد.

موارد مصرف

متانول دارای خواص شیمیایی است که به آن اجازه می دهد تا نقطه انجماد یک مایع مبتنی بر آب کاهش یابد و نقطه جوش آن افزایش یابد. این ویژگی ها باعث می شود متانول به عنوان ضد یخ در مایع واشر شیشه ای استفاده شود تا از انجماد مایع تمیز کننده جلوگیری شود. همچنین در خطوط لوله گاز طبیعی تزریق می شود ، جایی که نقطه انجماد آب را هنگام حمل و نقل نفت و گاز پایین می آورد.

این ماده در درجه اول به عنوان یک حلال صنعتی برای ایجاد جوهر ، رزین ، چسب و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از آن به عنوان یک حلال در ساخت مواد مهم دارویی و محصولاتی مانند کلسترول ، استرپتومایسین ، ویتامین ها و هورمون ها استفاده می شود.

تقریبا 45 درصد متانول جهان در برنامه های مرتبط با انرژی استفاده می شود. از متانول می توان به عنوان یک نوع سوخت وسیله نقلیه یا سوخت دریایی برای قایق ها استفاده کرد. همچنین می تواند در بنزین مخلوط شود تا یک سوخت کارآمد معروف به متیل سوم بوتیل اتر (MTBE) تولید کند که می تواند انتشار آلاینده کمتری نسبت به بنزین معمولی داشته باشد. از این ماده همچنین در بیودیزل استفاده می شود ، نوعی سوخت تجدید پذیر از گیاهان یا چربی های حیوانی است که می تواند در جای سوخت معمولی از آن استفاده شود یا مخلوط شود.

متانول چگونه ساخته می‌شود؟

در محیط های صنعتی ، متانول با استفاده از فرآیندی چند مرحله ای با گاز طبیعی و فرآیندی به نام “اصلاح بخار” مصنوعی تولید می شود. در گذشته ، متانول با تقطیر چوب ساخته می شد ، به همین دلیل به آن الکل چوب نیز می گویند. تقطیر چوب فرآیندی است که در آن چوب گرم می شود تا ذغال و بخارات تشکیل شود. بخارات متراکم می شوند و برای تشکیل مایع قهوه ای جمع می شوند و متانول ایجاد می کنند.

تفاوت متانول و اتانول چیست؟

متانول سمی است ، و یکی از مواد شیمیایی است که می توان در مقادیر کمی از آن با استفاده از دناتوریت الکل (که به آن اتانول نیز گفته می شود) استفاده کرد تااز نوشیدن محصولات اتانول مانند شستشوی دهان و مخلوط سوخت جلوگیری شود.

دسته‌ها: مواد شیمیایی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *