سود مایع


این ماده یکی از پر کاربرد ترین مواد شیمیایی در دنیاست. ترکیب فوق مایعی بی رنگ و بی بو با چگالی بیشتر از آب است.

قابلیت خوردگی این ماده چقدر است؟


این ماده جز باز های قوی است.

با اینکه این ترکیب خود به تنهایی قابلیت اشتعال زایی و یا انفجار را ندارد، اما می تواند با اسید های مختلفی مانند هیدروکلریک اسید واکنش دهد و سبب خنثی شدن و آزاد سازی گرمای قابل توجهی گردد.

قابلیت خورندگی این محصول بالاست و می تواند فلزاتی نظیر روی، آلومینیوم و قلع را دچار خوردگی نماید. در اثر فرایند خوردگی این فلزات گاز هیدروژن آزاد می گردد که می تواند سبب انفجار شود.

هیگروسکوپیک بودن این ماده سبب گشته است تا این ترکیب بتواند کربن دی اکسید، سولفور و یا رطوبت هوا را به مقدار زیادی جذب نماید( این خاصیت را می توان به خوبی در فرم مایع این محصول با گذاشتن آن به مدت چند دقیقه در فضای آزاد مشاهده نمود).NaOH هنگامی که در مجاورت هوا قرار می گیرد می تواند CO2 هوا را جذب نماید و کربنات سدیم را به وجود آورد.

نکات ایمنی در رقیق سازی محلول :


هنگامی که caustic soda lye رقیق می شود مقدار قابل توجهی گرما آزاد می گردد. اگر در هنگام رقیق سازی آب با دقت به آن اضافه نگردد ممکن است مقدار محلول به اطراف پاشیده شود و سبب ایجاد سوزش و خوردگی گردد. رقیق سازی این ترکیب باید با دقت زیادی انجام پذیرد.

ترکیب فوق به راحتی می تواند الیاف حیوانی را تجزیه نماید.

با اینکه الیاف گیاهی نیز از فرایند تجزیه پذیری توسط این ماده در امان نیستند اما مقاومت بالایی نسبت به الیاف حیوانی از خود نشان می دهند.

از مواد مقاوم در برابر خوردگی توسط این ترکیب می توان به فولاد ضد زنگ، رزین های اپوکسی، پلاستیک های سخت، فولاد، پوشش های لاستیکی و… اشاره نمود. در نتیجه فروشندگان سود مایع در پی بسته بندی این محصول به ایمن ترین شیوه می باشند تا آماده سازی و حمل و نقل این محصول کمترین خسارات را بر جای بگذارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *